Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 029 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


Rozrywka

poniedziałek, 03 grudnia 2007 16:35

świnkowa rozrywka

 

Bardzo istotną sprawą dla hodowcy, który chce zapewnić swojemu małemu zwierzątku choć odrobinę (a najlepiej masę) rozrywki jest regularne zajmowanie się prosiaczkiem.

W tej dziedzinie oczywiście największe wyzwanie mają opiekuni świnek angorskich. Muszą oni pamiętać o codziennym czesaniu sierści zwierzątka, aby zachować jej niepodważalne piękno. Gdy włos staje się zbyt długi i przeszkadza wieprzkowi należy go przycinać (nie wolno tu mieć samolubnej postawy polegającej na zostawianiu za długiego włosa, bo im dłuższy włos, tym bardziej arystokratyczna z tej już i tak arystokratycznej grupy, będzie nasza świnka, ale nie ścinajmy go za bardzo - piękno tej rasy nie może zostać całkiem zdegradowane). Tej operacji trzeba dokonywać raz na jakiś czas, jednak częściej trzeba kontrolować sierść w okolicach odbytu. Gdy włos jest tak posklejany oznacza to, że nadeszła już najwyższa pora na usunięcie tego problemu, poprzez bardzo ostrożne przycięcie sierści.

Dla wszystkich świnek zalecana jest codzienna zabawa, którą może być głaskanie, czesanie (wszystkie świnki podobno tak lubią czesanie specjalną, w miarę miękką szczotką, że później na jej widok popadają w zachwyt – na Kłębku to się jeszcze nie sprawdziło) i bieganie po pokoju.

Pamiętajmy, że świnki nie powinno się głaskać zbyt delikatnie, bo zwierzę nic nie odczuwa. Po kilku dniach przekonamy się, że poprawnie głaszcze się świnkę wtedy, gdy aż się sama rozkłada. Jednak moment, gdy świnka zapiszczy wyjątkowo głośno oznacza ból. Ciche popiskiwanie i chrząkanie mówi nam, że prosiaczkowi podoba się sytuacja w jakiej się znalazł.

Siłę czesania należy dopasować według podobnych kryteriów.

Bieganie po pokoju to dla świnki super zabawa. Jednak bardzo ważne jest zatkanie gazetami, czy pudłami np. wąskich korytarzy tworzących się między szafą a ścianą. Jedna z moich świnek raz weszła za szafę, lecz na szczęście ją odzyskaliśmy poprzez poganianie jej od góry wędką teleskopową. Prawdopodobnie po jakimś czasie świnka wyszła by sama, ale nie warto ryzykować. Przecież za szafą zwierzę może wejść w kłęby kurzu i pajęczyny przez co zabrudzi sobie sierść, a może nawet zaprószy oczy, albo się nimi przydławi.

Należy również pamiętać o podwieszeniu na np. kwietnikach i donicach przewodów elektrycznych. Świnki to urodzeni elektrycy (niestety bez izolatorów) - kochają gryźć kable. Raz zdarzyło mi się nawet, że przyszedłem do domu. Włączam na wieży płytę....... a tu cisza! Wszyscy myśleli, że padł sprzęt HI-FI, a jak się okazało to świnka rozgryzła kable od głośników!!! Na szczęście gdy prosiaczek biegał wieża była wyłączona i w tych kablach nie było prądu, ale gdyby zabrał się za główny zasilający kabel to.......... :-(

Oczywiście istnieje także ryzyko (które niestety niekiedy się spełnia), że świnka załatwi swe sprawy fizjologiczne w kątach pokoju. Lecz lepiej, że świnka zrobi od czasu do czasu to co musi na dywan, niż dopuścimy tylko do gnuśnej wegetacji w klatce, a gdy świnkę będziemy tylko głaskać to przecież straci swą typowo świnkową sprinterską formę!

Fajną formą zabawy jest też wyjście z nią na trawnik. Świnka pobiega sobie, pogryzie trawkę i pooddycha świeżym powietrzem. Jednak nie zawsze nadaje się do tego osiedlowy trawnik. Jeśli widzimy iż są na nim prowadzone opryski i że jest istotnie zanieczyszczony, nie wyprowadzajmy nań naszego milusińśkiego.


Podziel się
oceń
24
6

komentarze (4) | dodaj komentarz

Mowa dzwięków

poniedziałek, 03 grudnia 2007 16:35

mowa dźwięków

 

ciche popiskiwanie, chrząkanie, mruczenie            -            oznacza zadowolenie zwierzątka – świnka często mruczy w trakcie zabawy i pieszczot, często zdarza się, że świnka rozkłada się na kolanach właściciela i rozpłaszcza (dosłownie!), wydając przy tym cichutkie piski lub mruczy; z mruczeniem spotykam się także wtedy, gdy prosiaczek jest delikatnie drapany po główce albo grzbiecie

Zobacz:    popiskiwanie >>> posłuchaj
                 mruczenie      >>> posłuchaj

piszczenie średnio – głośne  -            pojawia się najczęściej po usłyszeniu przez świnkę dźwięku zapowiadającego otrzymanie dobrego pokarmu, np. trzaśnięcie drzwi lodówki, które może zapowiadać m. in. otrzymanie sałaty lub innego smakołyku, albo trzaśnięcie drzwi wejściowych do mieszkania (na ten dźwięk reaguje mój wieprz), które zapowiada najczęściej otrzymanie mleczyku, trawki, albo kończynki (patrz: podawanie konieczyny: [link do jedzonka]); dźwięk ten może oznaczać także domaganie się otrzymania pokarmu – nie lekceważmy go!, świnka najpewniej jest głodna!!!

bardzo głośne piszczenie            -            dźwięk ten wprost zadziwia, aż trudno wyobrazić sobie, że wydaje go tak małe zwierzątko; oznacza on ból (!!!); jeśli świnka wydaje go wtedy, gdy ją trzymamy – poprawmy sposób trzymania zwierzątka; gdy słyszymy ten dźwięk w trakcie przebywania świnki w klatce, zastanówmy się, co może być jego przyczyną – delikatnie obejrzyjmy świnkę, bo być może się skaleczyła, a jeśli tam nie widzimy przyczyny, to zastanówmy się, co mogło się stać – przeanalizujmy to co świnka jadła (jeśli dźwięk występuje od niedawna), np. konieczyna (zwłaszcza mokra) może powodować groźne wzdęcia; jeśli nadal nie mamy pomysłu na problem, najprawdopodobniej powinniśmy udać się do specjalisty

burczenie            -            zwierzątko jest spokojne

kwiczenie            -            młode wzywają pomocy

szczękanie zębami    -            dźwięk ten oznacza irytację, zdenerwowanie, zapowiedź agresji; świnka może wydawać taki dźwięk przy spotkaniu ze świnką, której wyraźnie nie lubi – w takiej sytuacji uważajmy, bo następnym krokiem może być walka (i nie zwracajmy tu uwagi na płeć zwierzątek – skłócone mogą być nawet dwie świnki odmiennych płci); moja świnka jeszcze do niedawna (nie wiem czemu to zanikło?) wydawała taki dźwięk, gdy niestety musiałem ją już złapać i kończył się czas biegania, oznaczając tak swoją irytację tym faktem – dźwięk ten prawdopodobnie zanikł u mojej świnki, dlatego że chyba wydłużyły się jej przepustki poza klatką

gruchanie            -            świnka sama się boi, ale stara wystraszyć się przeciwnika

wysoki kwik, gwizd   -            świnka jakby chce okazać swą przyjaźń do człowieka albo innego zwierzęcia, mówi „cześć”

Podziel się
oceń
23
1

komentarze (7) | dodaj komentarz

Mowa ciała

poniedziałek, 03 grudnia 2007 16:34

mowa ciała

 

obwąchiwanie się        -            między dwoma świnkami; obwąchiwanie się, to po prostu obwąchiwanie – świnki zapoznają się, kontaktują węchowo

wyglądanie, wyciąganie głowy   -            ciekawość, przyglądanie się czemuś, zainteresowanie

stawanie niczym słupek, w pozycji pionowej            -            sięganie po jedzonko umieszczono np. wysoko w paśniku albo staranie się dosięgnąć zwisającego listka jakiegoś smacznego kwiatka :-)

podskoki - zabawa

wyciąganie się i ziewanie            -            spokój, prosiaczek może ziewać i wyciągać się w trakcie długich, przyjemnych pieszczot – oznacza to, że świnka układa się jeszcze wygodniej i podoba jej się ten sposób wypoczynku, chce być dalej głaskana; może dojść do tego, że zaśnie nam na kolanach, a wtedy składam Tobie – hodowco, który doczekałeś się takiego momentu serdeczne gratulacje – Twoje zwierzątko ma do Ciebie pełne zaufanie!!!; od razu informuję, że jeśli coś takiego Ci się nie zdarzyło, nie oznacza to, że świnka Ci nie ufa – może po prostu nie miała w trakcie zabawy ochoty na sen, albo nieopodal np. zbyt głośno grało radio albo rozmawiali znajomi

dociskanie się do ściany            -            świnka czuje się atakowana, jest bezsilna; w klatce takie poczynanie może oznaczać, że świnka będzie korzystać z WC

wysokie unoszenie głowy   -            demonstrowanie swojej siły i mocy


Podziel się
oceń
18
2

komentarze (6) | dodaj komentarz

Kontakty

poniedziałek, 03 grudnia 2007 16:34

kontakty, czyli kogo świnka lubi?

 

Świnki morskie ignorują prawie wszystkie zwierzęta, dlatego Nas – właścicieli świnek zobowiązuje to jeszcze bardziej do pilnowania zwierzątka podczas spaceru na trawniku. Pies, kot lub inne zwierzę może zaatakować naszego małego przyjaciela, a on nawet nie zareaguje – we wszystkich sytuacjach będzie ignorował wszystkie zwierzątka. Z własnego doświadczenia wiem, że przy w pełni kontrolowanym spotkaniu świnki z kotem, ten interesował się nią, a ona w ogóle nie zwracała uwagi na niego. Wyjątkiem na tą regułę są oczywiście przedstawiciele tego samego gatunku - świnki oraz... człowiek (to akurat nie zwierzę :-) ) i....... królik! Króliki wieprzki uznają w pewnym stopniu jako pełnoprawnych przedstawicieli swojego gatunku, ale niestety nieznajomość króliczego języka wprowadza chaos. Świnka chcąca odpędzić królika od miski przyjmuje swoją postawę agresywną niezrozumiałą dla królika – później zirytowana atakuje, lecz zazwyczaj nie przebija się nawet przez królicze futerko i nie dosięga skóry.

Niebezpieczne dla świnki może być trzymanie jej z królikiem, bo stara się ona naśladować jego kicanie, co może zakończyć się kontuzją.

W przeciwieństwie do królika, człowiek jest w 100% pełnoprawną „świnką morską”.

 

Właściciele świnek muszą także zapewnić, aby ich futrzaki się nie nudziły. Dlatego jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu na zajmowanie się świnką i nie jesteśmy w stanie uchronić jej przed nudą, przemyślmy zakup dwóch świnek. Jeśli przy tym nie chcemy, aby nasze dwie świnki się rozmnażały, musimy zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem są dwie samice, czy dwa samce. Z reguły to dwie samice są mniej konfliktowe niż dwa samce, ale nigdy nie możemy być pewni tego stwierdzenia. Może się zdarzyć, że trafią nam się dwie samice, które się ze sobą nie dogadają. Możliwa jest także sytuacja, że dwa samce będą żyły ze sobą w zupełnym porządku, oczywiście po pewnym okresie przystosowawczym. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że często, czy to są dwa samce, czy dwie samice, droga do doprowadzenia ich do spokoju i tego by żyły zgodnie bywa długa i wyboista, ponieważ wspólne mieszkanie dwóch osobników tej samej płci jest wbrew naturze. Wtedy niektórzy właściciele rezygnują ze wspólnej adaptacji dwóch świnek tej samej płci i rozdzielają je do oddzielnych klatek, a świnki spotykają się ze sobą w trakcie spacerów po mieszkaniu. Zawsze jest to jakieś rozwiązanie, a spotkania świnek, nawet jeśli tylko poza klatką, są zawsze jakąś rozrywką.


Podziel się
oceń
11
5

komentarze (1) | dodaj komentarz

Żywienie

poniedziałek, 03 grudnia 2007 16:30

Zazwyczaj podstawowym produktem jaki jedzą świnki jest sucha karma kupiona w sklepie zoologicznym (500 g – ok. 3  zł., 900 g – ok. 5 zł.). Oszczędniejszym sposobem jest kupno karmy od hodowcy lub samodzielne mieszanie zbóż. Aby dowiedzieć się, co mieszać, wystarczy raz kupić karmę w sklepie. Na pudełko często umieszczony jest spis elementów składowych karmy.

Pamiętajmy jednak, aby kupować lub mieszać zawsze karmę tej samej firmy (np. Vitapol – teraz je go moja świnka, albo Gami – zasmakował Bąblowi, mojemu drugiemu w kolejności, nieżyjącemu już świnkowi). Mamy (albo może to świnka ma) problem wtedy, gdy w sklepie nie ma akurat ulubionej karmy – wtedy może się zdarzyć, że świnka odmówi przyjmowania produktu, do którego nie jest przyzwyczajona.

Najdziwniejszą historią związaną z karmieniem Kłębka jest to, że nie uwielbia jabłka. Za to, gdy ktoś zje jabłko, a ogryzek zawinie w chustkę i położy na podłodze, a w tym momencie świniaczek właśnie urzęduje w pokoju na dywanie, gdy tylko wyczuje tą sytuację, zaraz jest nieopodal i czeka na moment, w którym będzie mógł rozszarpać chustkę i dostać się do tego wspaniałego........... ogryzka!

Poza suchą karmą wieprzki uwielbiają zieleninę. Jednak nie możemy podawać jej według wzoru wyrobionego na jednej śwince – każdy prosiaczek lubi co innego, np., Bąbel na widok (a właściwie smak) ogórka był w niebie, a Kłębek – mój aktualny wieprzuś, raptem gryźnie go kilka razy.

Z doborem jedzenia trzeba eksperymentować, próbujmy więc z m. in.:

ü      marchewką

ü      jabłkiem

ü      trawą

ü      mleczem (mniszkiem lekarskim)

ü      kończynką – nie wolno podawać jej zbyt wiele, a zwłaszcza mokrej (może spowodować groźne wzdęcie)

ü      sałatą

ü      kapustą (jednak TYLKO w małych ilościach)

ü      ogórkiem (NIE kiszonym, korniszonym itp., tylko zwykłym ogórkiem długim) – pamiętajmy o wykrawaniu pestek, które mogą zaszkodzić naszemu małemu pupilowi

ü      pietruszką

ü      koprem

ü      mandarynkami

ü      pomidorem

ü      a nawet burakiem i ciastem drożdżowym

świnki instynktownie omijają trucizny (zazwyczaj, lecz nie zawsze, dlatego dobrze pilnujmy tego co je świnka w klatce i podczas spaceru na trawniku)

 

Częstotliwość karmienia świnki to kwestia ciężka do rozstrzygnięcia. Niektórzy twierdzą, iż świnkę należy karmić tylko dwa razy dziennie wstawiając jej do klatki miseczkę z karmą, a po najedzeniu się świnki do syta zabrać miskę z klatki. Inni zaś twierdzą, że należy dawać śwince karmę kilka razy dziennie w małych porcjach i motywują swoje zdanie tym, iż świnka wtedy czerpie większą przyjemność z jedzenia i nie wybiera z karmy ulubionych smakołyków, a jedząc wybiórczo może nie dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych witamin.

To, czy świnkę można przekarmić jest już kwestią zupełnie sporną. Spotykałem wiele zdań na ten temat. Wielu  twierdzi, że świnkę można przekarmić, mniejsza grupa zaś, że można ją utuczyć jednak nie przekarmić, ponieważ są to zwierzęta, które nie jedzą wszystkiego co popadnie, ani nie jedzą na zapas. Której strony jednak byśmy nie popierali musimy pamiętać, aby nasza świnka nie była otyła. Aby do tego nie doszło musimy także dać jej sporo możliwości do ruchu, biegania po pokoju itp. Prawidłową masę świnki sprawdzimy tu. W razie zbyt dużej wagi musimy podjąć stosowne kroki, czyli np. delikatne ograniczanie podawanej karmy (chociaż może to nie być łatwe, bo gdy świnka popiskuje za jedzonkiem, to trudno jej go nie dać), a może lepiej podawanie bardziej treściwej, zbożowej karmy, a nie np. samych, być może ulubionych przez świnkę i tłustych ziaren słonecznika.

Normalnym jest to, że świnka może zjadać część swoich odchodów.


Podziel się
oceń
22
4

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  14 609  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Wile rzecy o świnkach morskich filmy,muzyka,zdjęcia.Również są rzecy jak onie dbać choroby,wyżuwienie,zabawa,klatka.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:


Gada teraz:

Statystyki

Odwiedziny: 14609

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl